راهنمای خرید لوله مانیسمان

برای خرید هرنوع لوله شاید بدیهی ترین و نخستین کار داشتن اطلاعات و دانش کافی درباره ساختار، مواد تشکیل دهنده و زمینه هایی که می توان از آن لوله استفاده کرد، باشد. علاوه بر شناخت لوله مورد نظر باید تمام جوانب پروژه ای که قرار است لوله ها در آن استفاده شوند را نیز بدانیم. دانش و انتخاب لوله ها برای تمام پروژه ها باید توسط متخصصان و کارشناسان انجام گیرد و مشورت با این کارشناسان از اقدامات ضروری خرید تمامی تجهیزات از جمله لوله است. لوله ها به طور کلی به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم می گردند که هر یک دارای خواص و ویژگی های خاصی هستند. توجه به این نکته که روش ساخت جدا از متریال است و می توانیم هر دو نوع لوله را با هر نوع متریال بسازیم بسیار مهم است؛ که در نتیجه ویژگی های متریال خود بر ویژگی لوله ساخته شده بسیار اثرگذار است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با لوله مانیسمان و نکاتی که در هنگام خرید این لوله باید مد نظر داشته باشیم، بپردازیم.

لوله مانیسمان

لوله بدون درز به دلیل اینکه نخستین بار توسط کارخانه مانیسمان تولید شده، با نام لوله مانیسمان نیز شناخته می شود، و یکی از روش های تولید لوله است. برای ساخت لوله مانیسمان در شمش های فولاد به وسیله نورد گرم، حفره ای ایجاد می کنند و این عمل تا زمانی که حفره ایجاد شده هم قطر با لوله مورد نظر شود، ادامه پیدا می کند. لوله مانیسمان به دلیل نداشتن درز جوشی در برابر فشار و حرارت های بالا بسیار مقاوم است. به علاوه بدون درز بودن این لوله سبب شده تا بیشترین کاربرد را در موقعیت هایی که سیال جاری درون سیستم لوله کشی خاصیت شیمیایی و خورندگی دارد را داشته باشد، زیرا درز جوشکاری شده خصوصا اگر یکدست نیز نباشد عاملی برای جاماندن مواد درون سیال و در نتیجه خوردگی و زنگ زدگی لوله است. لوله مانیسمان در یکی از سه استاندارد API 5L، ASTM A106 و یا ASTM A53 ساخته می شود.

مزایای لوله مانیسمان به طور کلی به این موارد تقسیم می شوند؛

 • به دلیل نبود درز در این لوله ها در برابر فشار و تنش بسیار مقاوم بوده و برای فشار های بالا مناسب هستند.
 • این لوله ها در برابر دماهای بالا نیز مقاوم بوده و در این شرایط تغییر شکل به شدت کمی دارند.
 • این لوله ها در اثر خم کردن و شکل گرفتن ترک بر نمی دارند.
 • نبود خط جوش در این نوع لوله ها، آن ها را در برابر خوردگی و تتغییرات شیمیایی بسیار مقاوم گردانده است.

حال که به طور مختصر با برخی مشخصات لوله مانیسمان آشنا شدیم، نکاتی که برای خرید این لوله لازم است را مرور می کنیم.

مواردی که پیش از خرید لوله مانیسمان باید به طور دقیق مشخص کرده و بدانیم:

 • قطر یا در اصل همان سایز لوله مورد نیاز.
 • ضخامت یا رده لوله.
 • مواد سازنده که همان آلیاژ و گرید مورد نیاز ما است.
 • مقدار لوله مورد نیاز.

قطر لوله

لوله بدون درز در ابعاد از پیش مشخصی تولید می شود و نمی توان آن را در هر ابعادی ساخت، و یا در صورت ساخت سفارشی هزینه ساخت آن بسیار زیاد می شود. به طور کلی قطر لوله مانیسمان تولیدی و موجود در بازار تا 24 اینچ است.

رده لوله

لوله بدون درز دارای رده های 20، 40، 60، 80، 120 و 160است. رده در اصل همان ضخامت دیواره لوله است. هرچه رده بالاتر باشد ضخامت لوله نیز بیشتر بوده و در نتیجه دارای مقاومت بیشتری در برابر فشارها و دماهای بالا است. البته هر رده از لوله مانیسمان باید در موقعیت و شرایط متناسب با خود استفاده شود؛ برای مثال کاربرد لوله مانیسمان رده 20 برای لوله کشی گاز داخل ساختمان های مسکونی، رده 40 برای تجهیزات آتش نشانی ها و رده های بالاتر از 40 برای صنایع نفت و گاز مناسب است و استفاده می شود.

مواد سازنده لوله

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز ذکر شد، درزدار نبودن لوله تنها مربوط به روش ساخت است و می توان با این روش از متریال های گوناگون لوله تهیه کرد. فولاد و یا آلیاژهای فولادی که لوله بدون درز از آن ها ساخته می شود با توجه به عناصری که دارند، علاوه بر این که قیمت های متفاتی دارند دارای خاصیت های شیمیایی و یا فیزیکی گوناگونی نیز هستند. توجه به خواص سیال و محیط و سپس انتخاب متریال لوله می تواند از خسارت های بسیاری جلوگیری کند.

مقدار لوله مورد نیاز

لوله مانیسمان دارای ابعاد از پیش تعیین شده ای است، بنابرین متراژ کل لوله مانیسمان مورد نیاز باید با توجه به دو اندازه 6 و 12 متر برآورد شود.

در نهایت انجام تمامی مراحل خرید لوله مانیسمان نیازمند تجربه و دانش کارشناسانه بوده و بر عهده تمامی افراد نمی گنجد؛ بنابراین پیشنهاد می شود با مهندس ناظر بر پروژه و یا مسئولین فروش شرکت مورد نظر برای خرید لوله، نهایت همکاری و مشورت لازم صورت گیرد تا مانع از بروز هر گونه خطا و یا خسارات فراوان شود.

  پاسخ دهید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

  Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید